Glaukom

GLAUKOM
Glaukom ili zelena mrena je oboljenje optičkog živca (nerva) koje najčešće nastaje kao posledica povećanja intraokularnog (očnog) pritiska.
Na očnom dnu (retini) dolazi do prijema svetlosnih impulsa koji se zatim različitim mehanizmima prevode u električne impulse. Svaki impuls ima posebno nervno vlakno kojim prolazi. Sva nervna vlakna na očnom dnu se grupišu u jednoj tački i formiraju tzv. papilu vidnog živca. (papilla nervi optici). Od papile zatim počinje očni živac, koji podseća na upletenu žicu sastavljenu od mnogobrojnih upletenih sitnih vlakana. Optički živac (nerv) predstavlja vezu između oka i mozga. Živac služi za prenos impulsa sa retine (očnog dna) oba oka, do mozga gde se formira jedinstvena slika koju vidimo.
Stanje papile optičkog živca zavisi od cirkulacije krvi odnosno dopremanja kiseonika i hranljivih materija. U stanjima kada je intraokularni pritisak povećan, dolazi do smanjenja ishrane papile optičkog živca i oštećenja odnosno propadanja nervnih vlakana. Ovakvo stanje nazivamo glaukom. Oštećenje vlakana dovodi do nastanka slepih mrlja, odnosno gubitka delova vidnog polja što nazivamo – skotom.
Od papile zatim počinje očni živac, koji podseća na upletenu žicu sastavljenu od mnogobrojnih upletenih sitnih vlakana. Optički živac (nerv) predstavlja vezu između oka i mozga. Živac služi za prenos impulsa sa retine (očnog dna) oba oka, do mozga gde se formira jedinstvena slika koju vidimo.
Stanje papile optičkog živca zavisi od cirkulacije krvi odnosno dopremanja kiseonika i hranljivih materija. U stanjima kada je intraokularni pritisak povećan, dolazi do smanjenja ishrane papile optičkog živca i oštećenja odnosno propadanja nervnih vlakana. Ovakvo stanje nazivamo glaukom. Oštećenje vlakana dovodi do nastanka slepih mrlja, odnosno gubitka delova vidnog polja što nazivamo – skotom.

Očni pritisak
Oko možemo posmatrati kao jednu polu elastičnu loptu u kojoj postoji neprestano kruženje tečnosti. U oku se neprestano produkuje očna vodica – humor aquosus. Višak produkovane tečnosti iz oka izlazi posebnim sisteima za eliminaciju. Razlika između količine produkovane tečnosti i tečnosti koja je iz oka izašla je odgovorna za intraokularni – očni pritisak.SIMPTOMI I VRSTE GLAUKOMA
Blagi porast očnog pritiska je praktično bez simptoma po pacijenta. Dugotrajnim delovanjem, pritisak dovodi do postepnog oštećenja pojedinih nervnih vlakana i formiranja slepih mrlja odnosno skotoma. Ove slepe mrlje u početnom stadijumu se formiraju na periferiji vidnog polja. Daljim napredovanjem dolazi do njihovog povećavanja, napredovanja prema centru i postepenog sužavanja vidnog polja. U uznapredovalim stadijumima bolesti vidno polje je toliko suženo da čovek ima osećaj da gleda kao kroz uzanu cev.
Simptomi zavise od vrste glaukoma. U osnovi postoje dve vrste glaukoma, a to su:
- Glaukom otvorenog ugla – primarni glaukom otvorenog ugla. On predstavlja najčešću formu glaukoma. Starenjem dolazi do postepnog začepljenja izvodnih kanalića – trabekuluma oka što dovodi do povećanja intraokularnog pritiska. O glaukomu otvorenog ugla govorimo kada je kao rezultat povećanja očnog pritiska došlo do oštećenja vidnog živca i stvaranja slepih mrlja. Oko 60% svih glaukoma spada u glaukome otvorenog ugla. Ova forma je najčešće bez simptoma i dovodi do postepnog gubitka perifernog vida.
- Glaukom zatvorenog ugla – primarni glaukom zatvorenog ugla. Predstavlja ređu formu glaukoma. Nastaje kao posledica specifične građe oka, odnosno nemogućnosti tečnosti da dospe do izvodnih kanalića. Da bi očna vodica dospela do izodnih kanalića – trabekuluma, neophodno je da prethodno prođe kroz komorni ugao. U slučajevima kada ugao nije dovoljno otvoren dolazi do prekomernog nakupjanja tečnosti i porasta očnog pritiska. Poseban oblik ovog glaukoma predstavlja akutni glaukom zatvorenog ugla kada iznenada dolazi do potpunog zatvaranja ugla. Ovaj oblik je praćen izrazitim bolovima u oku, zamagljenjem vida, snažnom glavoboljom i najčešće mučninom i povraćenjem.
DIJAGNOZA GLAUKOMA

- Merenje intraokularnog – očnog pritiska – tonometrija
- Pregled komornog ugla – gonioskopija
- Pregled i procena stanja papile vidnog živca – oftalmoskopija, OCT /optička kohoherentna tomografija/,GDx,HRT
- Pregled vidnog polja – perimetrija
TONOMETRIJA
Predstavlja merenje očnog pritiska. Obavlja je isključivo oftalmolog. Nakon davanja kapi lokalnog anestetika pomešanog sa specijalnom žutom bojom na oko se prislanja tonometar (malli plastični cilindar) i očitavaju se vrednosti. Merenje je u potpunosti bezbolno, bez rizika i traje par sekundi.
GONIOSKOPIJA
Podrazumeva pregled komornog ugla. Nakon aplikacije lokalnog anestetika na oko se prislanje specijalna lupa kojom se posmatra stanje komornog ugla.
OFTALMOSKOPIJA
Predstavlja pregled dubljih delova oka i njegovih struktura. Ovim pregledom omogućeno je da se proceni stanje papile odnosno ”glave” vidnog živca. Vrši se posmatranjem uz pomoć oftalmoskopa ili primenom odgovarajućih lupa. Pored standardne oftalmoskopije dodatne informacije (deblji sloj nervnih vlakana, veličina diska i stepen oštećenja) kao i slikoviti prikaz o stanju vidnog živca nam pruža optička koherentna tomografija (OCT).
PERIMETRIJA
Perimetrija je vrsta pregleda kojom se procenjuje širina vidnog polja. Za praćenje i procenu glaukomskog oštećenja koristi se kompjuterizovana perimetrija. Testom se dobijaju podaci o granici vidnog polja kao i o postojanju slepih mrlja – skotoma. Pacijent na beloj podlozi posmatra pojavu tačaka različitog intenziteta svetla i svaki put kada je primeti pritisne odgovarjući taster. Dužina trajanja zavisi od vrste primenjenih testove i kreće se u rasponu od 5-20 minuta po oku. Pregled je u potpunosti bezbolan i ne zahteva posebne pripreme. Perimetrija se vrši na prvom pregledu prilikom sumnje na glaukom, a zatim se ponavlja u tokom prve 3 godine od dijagnoze na svakih 6-8 meseci, da bi se procenio stepen napredovanja bolesti, a zatim jednom godišnje.
PROCENA JE DA OKO 3% STANOVNIŠTVA BOLUJE OD GLAUKOMA U CELOM SVETU. UČESTALOST SE SA GODINAMA POVEĆAVA – 10% STANOVNIŠTVA STARIJEG OD 70.g. BOLUJE OD GLAUKOMA.
LEČENJE GLAUKOMA
Osobe koje boluju od glaukoma moraju se redovno ići na preglede (očni pritisak, perimetrija, OCT..) i kontrolisati se tokom celog života. Glaukom je kompleksno oboljenje koje zahteva redovno praćenje različitih parametara, a ne samo očnog pritiska. Iste vrednosti pritska mogu imati kod osoba različite efekte (debljina rožnjače – korigovani očni pritisak..).
Zbog toga se svakoj osobi pristupa individualno. Jednom nastala oštećenja se više ne mogu popraviti. Cilj terapije je da zaustavi dalje napredovanje bolesti i zasniva se na primeni odgovarajućih lekova (kapi), laserske terapije i operativno lečenje.
LEČENJE LEKOVIMA (KAPIMA)
Lekovi sa najčešće koriste lokalno u obliku kapi ili gela. Lokalno primenjeni deluju na dva načina, smanjuju produkciju očne vodice ili povećavaju njeno oticanje i na taj način smanjuju očni pritisak. Lekovi se moraju redovno uzimati, u kontinuitetu i u jednakim vremenskim intervalima.
Terapija se ne sme prekidati bez konsultacije sa lekarom!
Pojedini lekovi tokom primene mogu izazvati crvenilo oka ili dovesti do privremenog zamagljenja vida, drugi pak mogu uticati na funkcionisanje kardio-vaskularnog sistema te je stoga neophodno pre primene terapije upoznati lekara oftalmologa o eventualnim bolestima i lekovima koje osoba, kod koje je dijagnostikovan glaukom, već primenjuje.
LEČENJE LASER TERAPIJOM

OPERATIVNO LEČENJE GLAUKOMA
